SME SK | Novela neprinesie zníženie veku vodičov kamiónov a autobusov

Národná rada v pondelok 28. októbra 2019 schválila vládnu novelu zákona o cestnej premávke na návrh Ministerstva vnútra. Pôvodne obsahovala aj zámer na zníženie minimálneho veku vodičov nákladných vozidiel z 21 na 18 rokov a v prípade autobusov z 24 na 21 rokov s podmienkou absolvovania základnej kvalifikácie.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia vyslovilo sklamanie z toho, že Národná rada neschválila pôvodný návrh na zníženie veku vodičov nákladných vozidiel z 21 na 18 rokov a autobusov z 24 na 21 rokov, a to cez schválenú vládnu novelu zákona o cestnej premávke.

Dopravcovia zostali nevypočutí napriek tomu, že mali podporu Prezídia Policajného zboru a samotnej ministerky vnútra Denisy Sakovej, rokovali so všetkými zainteresovanými stranami, vypracovali potrebné podklady a upozornili aj na potrebu vzdelávania mladých v tomto sektore.

“Tí, ktorí rozhodujú o tom, ako bude naša krajina napredovať, idú proti nám dopravcom. Sme tepnami hospodárstva, vysokou mierou prispievame do štátneho rozpočtu a boli sme zatlačení do kúta,” uviedol v stredu ČESMAD Slovakia v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa združenia Martina Baumann.

Dopravcovia sa snažia o zníženie veku vodičov kamiónov a autobusov viac ako tri roky. “K vráteniu vekovej hranice vodičov tak, ako sme mali v minulosti, sme mali vážne dôvody – trvalý nedostatok vodičov, narastajúci vek vodičov a klesajúci záujem o toto povolanie. Je zarážajúce, že zákon v pôvodnom znení prešiel aj vládou, aj prvým čítaním a zmenil sa tak zásadne až v Národnej rade SR, čím poslanci koalície nepodporili vlastný zákon, na ktorom sa odborne pracovalo tri roky,” upozornil ČESMAD Slovakia.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22249148/dopravcom-sa-nepaci-ze-pre-vek-vodicov-kamionov-a-autobusov-neznizi.html#ixzz63x0AJ7e2