SME | Odobrili zmeny v doprave, okrem iného aj nižší vek pre vodičov

Dan Stoddard is an OC Transpo bus driver who helped out someone in distress in Ottawa, April 14, 2016. Photo by Jean Levac

Zmena minimálneho veku pre získanie vodičského preukazu na nákladiaky a autobusy, zrušenie povinnosti nosiť prilbu mimo obce pre cyklistov starších ako 15 rokov alebo zmena kategorizácie elektrických kolobežiek v premávke sú súčasťou návrhu na zmenu zákona o cestnej premávke k dielne rezortu vnútra.

Pri oprávneniach šoférovať nákladné auto sa konkrétne má potrebný vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri autobusoch z 24 na 21 rokov.

Ministerstvo v tejto súvislosti argumentuje, že nižší vek pri šoférovaní nákladiakov a autobusov funguje napríklad v Českej republike, Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii alebo Írsku.

„Týmto sa zároveň vyhovie požiadavkám dopravných podnikov a autodopravcov, ktorí takéto opatrenie navrhovali už dlhodobo vzhľadom na nedostatok vodičov v nákladnej a autobusov doprave,“ uvádza ministerstvo.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22148967/nizsi-vek-pri-soferovani-nakladiakov-a-autobusov-vlada-odobrila-zmeny-v-premavke.html#ixzz5rKW24IXm