NAŠA DOPRAVA SK| Nové bezpečnostné prvky má schváliť europarlament

Inštitúcie EÚ dosiahli predbežnú politickú dohodu o revidovanom nariadení o všeobecnej bezpečnosti. Od roku 2022 budú v európskych vozidlách povinné nové bezpečnostné technológie, ktorých cieľom je ochrana cestujúcich, chodcov a cyklistov. Informovala o tom Európska komisia (EK).

Nové technológie na trhu môžu prispieť k zníženiu počtu smrteľných nehôd a zranení na cestách. Až 90 % z nich je spôsobených ľudskou chybou.

V máji 2018 EK navrhla, aby sa niektoré z týchto bezpečnostných opatrení pre vozidlá stali povinnými.

Čo bude povinné

Pre všetky vozidlá by malo byť po novom povinné zariadenie varujúce vodiča pred ospalosťou a rozptýlením, ako je napríklad používanie telefónu počas jazdy. Ďalej pôjde o bezpečné cúvanie s kamerou alebo snímačmi a zariadenie na záznam údajov o nehodách, teda „čierna skrinka“.

Pre osobné autá a dodávky bude povinný systém na zobrazovanie vybočenia z jazdného pruhu. Takisto aj systém zdokonaleného núdzového brzdenia a zdokonalené bezpečnostné pásy.

Pre nákladné vozidlá a autobusy budú platiť osobitné požiadavky na zlepšenie priamej viditeľnosti u vodičov a odstránenie mŕtvych uhlov. Takisto budú povinné systémy vpredu a na bočných stranách vozidla, ktoré rozpoznajú zraniteľných účastníkov cestnej premávky a upozornia na nich, najmä pri zmene smeru jazdy

článok dočítate tu:
https://nasadoprava.sk/nove-bezpecnostne-prvky-dohodnute-schvalovat-ich-bude-europarlament/?fbclid=iwar1cojvpo0oh5dmndwpadzyyrvde0tgxomhkjd6fu5gvjust5o0aqukhoyc